Незалежна оцінка нерухомості

Незалежна оцінка нерухомості

Незалежна оцінка нерухомості необхідна для здійснення договорів відчуження майна. Законодавці України передбачили випадки, коли оцінку треба провести обов’язково, за згодою учасників договору, і в яких випадках можна від неї відмовитися.

Звіти про незалежну оцінку майна допомагають громадянам оцінити ризики операцій в тому числі при продажі або купівлі нерухомісті, а державі — вести фіскальний контроль.

Законодавча база

Українські законодавці закріпили принципи незалежної оцінки майна в Законі України №2658-14 «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» в редакції від 16.01.2016.
Оцінювачі працюють на основі двох нормативних документів.

Національний стандарт №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», який затверджено постановою Кабінету Міністрів України (Кабмін) №1440 від 10 вересня 2003 року. Національний стандарт №2 «Оцінка нерухомого майна», що затверджений постановою Кабміну №1442 від 28 жовтня 2004 року.

Хто оцінює нерухомість?

У статтях 3 і 5 Закону України №2658-14 зазначено, що незалежну оцінку майна проводять такі суб’єкти-оцінювачі:

— юридичні та фізичні особи-підприємці, які отримали спеціальний сертифікат;
— органи державної влади та місцевого самоврядування, які керують і розпоряджаються державною або комунальною власністю і уповноважені оцінювати майно.

Підприємство включає оцінку майна в список послуг, якщо в штаті працює один сертифікований оцінювач.
У яких випадках обов’язково потрібна оцінка нерухомості?

Власники нерухомості, фізичні особи, запрошують оцінювачів, коли здійснюють відчуження житла. Висновок про вартість об’єкта потрібен нотаріусу для державної реєстрації / завірення угоди з метою оподаткування. Угоди відчуження нерухомості оподатковуються за правилами статті 172 Податкового кодексу України.
У Цивільному кодексі України в статтях 657; 715; 719; 729; 732; 745; 1304 зазначено, якщо ви купуєте квартиру або будинок, або іншу нерухомість. Нотаріально завіряти треба такі договори відчуження нерухомості:

-купівлі-продажу;
— обміну;
— дарування;
— пожертвування;
-ренти;
— довічного утримання / догляду;
— про спадщину;
— про іпотеку.

Стаття 27 Закону №2163-12 «Про приватизацію державного майна» передбачає нотаріальне завірення договору приватизації державного житла. У статті 69 Сімейного кодексу України сказано про необхідність нотаріального завірення договору про розподіл майна — об’єкта спільної власності подружжя.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *